Pandemi Günlerinde Çağrı Merkezleri

Son dönemlerde bir çok firmanın evden çalışmaya başladığı bu dönemlerde hepimizin kafasında aslında aynı soru var. Ne zaman normal hayata döneceğiz. Her gün televizyonlarda bilim insanlarının olduğu onlarca program yapılmaktadır. Açıkcası net bir zaman dilimi verilmemekle birlikte herkesin umudu biran önce bitmesi şeklinde.

Bilindiği üzere Korona Virüs ilk olarak 1 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan’da ortaya çıkmıştır. Ülkemizde ilk vaka 10 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmış olup, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020 tarihinde pandemi olarak yani bir kıta hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklar ilan edilmiştir.

Bu süreçte başta sağlık çalışanları olmak üzere, tedarik zincirleri, toptancılar , devlet kurumları gibi bir çok kurum çalışmalarını devam ettirmek durumundadır. Bu durumda en önemli görevlerden bir tanesi de Çağrı Merkezi çalışanlarına düşmektedir. Ülkemizde koronavirüs tedbirleri kapsamında bir çok kişi evlerinde izole durumda olmuşken şirketlerin görünmeyen yüzleri Çağrı Merkezleri hizmetlerine devam etmektedir.

Peki Korona Virüs döneminde şirketlerin görünmeyen yüzü olan,
Çağrı Merkezleri Nasıl Çalışmalı.


İlk olarak şuradan başlayalım. Ülkemizde 2019 yılı çağrı merkezi çalışan sayısı 115 bine ulaşmıştır. Bu sayı artık çağrı merkezlerinin şirketlerin olmazsa olmaz bir birimi haline geldiğini göstermektedir. Çünkü hizmet alan kişiler öncesinde ya da sonrasında mutlaka firma ile telefon, canlı yardım ,sosyal medya gibi araçlar ile iletişime geçmek istiyorlar. Bu nedenle içinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte şirketinize ulaşmak isteyen müşteriler için çağrı merkeziniz hizmet vermeye devam etmelidir.

Çağrı merkeziniz çalışmaya devam edecek ama nasıl?
Sosyal izolasyonu koruyarak bunu nasıl yapabilir?
Evden Çalışanlar için ise;
Paylaş:
Telefonda Satış

Telefonda Satış son yıllarda bir çok şirketin başvurduğu yöntemlerden en çok kullanılanı olmaktadır. Şirketlerin karlılığını arttırabilmesi için personel ve zamandan tasarruf etmeleri gerekmektedir. Telefonda satış yapan firmaların bunu tercih etmesinin sebebi; daha çok müşteriye ,daha az çalışan ile daha kısa sürede ulaşabilmeleridir.

Sizi Arayalım!

Bu web sitesi, en iyi deneyimi yaşamanızı
sağlamak için çerezler kullanır.