Telefonda Satış Nasıl Yapılır…

Telefonda Satış son yıllarda bir çok şirketin başvurduğu yöntemlerden en çok kullanılanı olmaktadır. Şirketlerin karlılığını arttırabilmesi için personel ve zamandan tasarruf etmeleri gerekmektedir. Telefonda satış yapan firmaların bunu tercih etmesinin sebebi; daha çok müşteriye ,daha az çalışan ile daha kısa sürede ulaşabilmeleridir. Dolayısıyla karlılığını arttırabilmektedir.

Peki bunca şirket telefonda bu satışları nasıl yapabiliyor ?

Her Ürün telefonda satılabilir mi ?

Ben telefonda satış yapabilir miyim ?

Telefonda satış yaparken nelere dikkat etmeliyim ?

Telefonda satış yaparken ilk adım aradığınız kişiyi tanımanız olmalıdır. Diğer bir deyişle hedef kitlenizin doğru olup olmadığınızı bilmelisiniz.

İkinci adım ise kendinizi dinletmek olacaktır. Unutmayın ki müşteri sizi dinlemeye karar verdiğinde “BİNGO” satışın %50’si gerçekleştirdiniz. Kendinizi tebrik edin. Geriye kalan %50 için neler yapabilirsiniz aşağıdaki adımları takip edelim.

Telefonda satışta küresel anlamda kabul gören 4 aşamadan oluşan bir tür müşteri satış davranışının formule edillmesine AIDA yöntemi denilmektedir.

A- (Attention=Dikkat) Müşterinin dikkatini ürüne ve sunuma çekmelisin. Ses tonun, üslubun, ses tonu ve mimiklerini iyi kullanmalısın!

I- (Interest=İlgi) Müşterinin “ilgisine seslenmek” yani ihtiyacı olduğunu hissetirmek. Bunu başarmak için ürünün özelliklerine hakim olmalısın.Bunu başardıysan ikinci aşamaya geçtin bile!

D- (Desire=Arzu) Müşteride gördüklerinden ve kendisi için hazırlanan sahneden dolayı etkilenme ve sonrasında da ürüne ulaşma adına içsel bir arzu oluşması. Burada ürünü kullananların görüşleri,üründen sağladıkları faydalar ve ulaşılmasının kolay olduğunu anlatman gerekiyor.

A- (Action=Aksiyona geçme) Mutlu sona bir adım kaldı.Son aşamada da “satın alma isteği doğrultusunda aksiyona geçme, kendisine sunulan, demo (demonstrasyon – etkileyici gösteri) yapılan ürün, hizmet, fikir, model ve/veya endüstriyel ihtiyaç hakkında “satın alma” kararıyla sürecin sonlanması beklenir.

Hadi gözünüz aydın. Artık Telefonda Satış yapabilirsiniz…

Paylaş:
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin
Telefonda Satış

Telefonda Satış son yıllarda bir çok şirketin başvurduğu yöntemlerden en çok kullanılanı olmaktadır. Şirketlerin karlılığını arttırabilmesi için personel ve zamandan tasarruf etmeleri gerekmektedir. Telefonda satış yapan firmaların bunu tercih etmesinin sebebi; daha çok müşteriye ,daha az çalışan ile daha kısa sürede ulaşabilmeleridir.

Sizi Arayalım!

Bu web sitesi, en iyi deneyimi yaşamanızı
sağlamak için çerezler kullanır.